• slide - 1
  • slide - 4
  • slide - 2
  • slide - 3

Jak oszczędzać wodę - sposoby na oszczędzanie wody w domu i w ogrodzie

Porady hydraulika

szklanka wody  

Zużycie wody w większości domów prywatnych kształtuje się na dosyć wysokim poziomie, co odzwierciedlają rachunki, jakie otrzymujemy od przedsiębiorstwa wodociągów. Zmiana codziennych przyzwyczajeń nie kosztuje praktycznie nic, a dzięki temu możemy w skuteczny sposób zadbać nie tylko o wysokość otrzymywanych faktur, ale również o zasoby wody pitnej, które z dnia na dzień stają się coraz mniejsze. Osoby, które decydują się na wybudowanie nowego domu, mają tę przewagę nad pozostałymi, iż już na etapie jego projektowania mogą zdecydować się na zamontowanie instalacji, która w widoczny sposób pomoże im zmniejszyć zużycie wody, zmniejszając tym samym wysokość comiesięcznych rachunków.
Jeśli chodzi natomiast o pozostałe osoby, to stosując się do kilku praktycznych wskazówek, również mogą osiągnąć ten cel. Jak zatem oszczędzać wodę w domu i ogrodzie? Aby się o tym przekonać, warto przeczytać poniższy artykuł.

 

Oszczędna kąpiel i zmywanie naczyń

Wanna to w wielu domach najważniejszy element wyposażenia łazienki, jednak zapełniając ją do połowy, (w zależności od jej rozmiaru) zużywamy nawet 110 litrów wody. Dobrym pomysłem na zminimalizowanie jej zużycia może być zamontowanie specjalnej baterii z natryskiem, dzięki której będzie można wziąć szybki prysznic bez konieczności napuszczania do wanny ogromnych litrów wody.
Drugą bardzo ważną czynnością wykonywaną przynajmniej raz dziennie jest mycie brudnych naczyń, które również wpływa na zwiększone zużycie wody w wielu mieszkaniach. Większość odkręca po prostu kran i zakręca go dopiero, wtedy, gdy wszystkie naczynia zostaną umyte i wypłukane. Znacznie lepiej byłoby napuścić do jednej przegrody ciepłą wodę, w której można myć wszystkie naczynia, opłukując je następnie niewielką ilością zimnej wody. O zakręcaniu kurka warto również pamiętać w trakcie golenia się, a także mycia zębów, włosów i twarzy.

 
szklanka wody
 

Pranie i zmywanie w zmywarce

Zmywarka sprawdza się idealnie w wielodzietnych rodzinach, produkujących każdego dnia spore ilości naczyń do zmywania. Czasem jest ich tak dużo, iż mycie ich w zlewie staje się nieopłacalne (często należy wylewać brudną wodę i napełniać zlew czystą), dlatego też przy pomocy zmywarki można sobie ułatwić pracę w domu. Aby jednak zaoszczędzić na zużyciu wody, urządzenie to należy zapełnić do pełna, nie pozostawiając wolnej przestrzeni.
Analogicznie należy postępować z pralką, robiąc pranie dopiero wtedy, gdy cały jej bęben będzie zapełniony. Jeśli w domu stoją stare sprzęty sprzed kilku lub kilkunastu lat, warto wymienić je nowsze modele, które zostały zaprojektowane tak, aby zużywać nawet o połowę mniej wody.

 

Spłuczka w toalecie

Z pewnością niewiele osób o tym wie, ale współcześnie produkowane spłuczki do toalety wyposażone są w dwie bardzo ważne funkcje, a mianowicie w funkcję stop, a także tzw. spłukiwanie oszczędnościowe. Może warto zatem zastanowić się nad jej wymianą, oszczędzając tym samym spore ilości wody, a jak wiadomo, niektóre osoby dosyć często korzystają w ciągu dnia z kompaktu WC. Warto również pamiętać o tym, aby nie traktować toalety jako śmietnika, wyrzucając do niej zużyte chusteczki, czy też niedopałki papierosów, które następnie należy spłukać, a nie zawsze za pierwszym razem jest to możliwe do wykonania i czynność należy powtórzyć.

 

Inne sposoby na zaoszczędzenie wody w domu

Zmywając podłogę, zamiast wylewać wodę wprost do kanalizacji lepiej wykorzystać ją spłukiwania toalety. Z kolei wodę z wazonu, czy też z płukania świeżych owoców i warzyw można z powodzeniem wykorzystać do podlewania kwiatków znajdujących się na parapecie.

 

Oszczędzanie wody w ogrodzie

Oszczędzanie wody nie powinno ograniczać się jedynie do budynku, gdyż spore jej ilości wykorzystywane są również w ogrodzie. W jaki zatem sposób w tym właśnie miejscu można zaoszczędzić na zużyciu wody? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, aby rośliny podlewać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, ponieważ to właśnie wtedy prędkość wiatru jest minimalna, dzięki czemu gleba znacznie dłużej jest nawodniona. Bardzo ważne jest również to, aby podlewać wyłącznie rośliny, a nie podjazd, chodnik, czy inne miejsca wyłożone kamieniem lub kostką. Świetnym rozwiązaniem jest również ustawienie na zewnątrz budynku tuż pod rynnami dużych beczek, które będą zbierały tzw. deszczówkę. Choć nie będzie można wykorzystać jej do picia, to sprawdzi się jednak idealnie do podlewania ogrodu. Deszczówkę można również pozyskiwać do podziemnych zbiorników, które nie zeszpecą krajobrazu, jednak będą wymagać dosyć sporych inwestycji , które w krótkim czasie powinny się zwrócić.
W sytuacji, gdy ogród jest dosyć sporych rozmiarów, to warto również zastanowić się nad specjalną instalacją nawadniającą, która wspomagana jest działaniem programatora, a także systemem czujników wilgotności. Dzięki takiemu rozwiązaniu można nie tylko zaoszczędzić spore ilości czasu (konieczne do podlewania roślin), ale również wody, która służy do podlewania krzewów, drzew, warzyw oraz ziół (zużycie wody można wówczas zmniejszyć nawet o połowę).

 

W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu z naszym hydraulikiem w Gdyni.

 
 

Instalacje wodociągowe

gaz Biały montaż
Przyłącza wodne
Kompleksowe wykonanie instalacji wodnych
Pozostałe

Instalacje grzewcze

gaz Instalacje sanitarne
Pompy ciepła
Kominki z płaszczem wodnym
Piece centralnego ogrzewania
Kotłownie
Kotły gazowe
Grzejniki
Zamrażanie
Ogrzewanie podłogowe
Kompleksowe wykonanie instalacji grzewczych

Instalacje kanalizacyjne

gaz Instalacje zewnętrzne
Instalacje wewnętrzne
Pozostałe

Usługi spawalnicze

gaz Spawanie na miejscu
Obróbka metali

tło - 1 tło - 2 tło - 3